Informací je moc a málokdo má čas se tím vším přehrabovat. Já musím, jelikož jsem od novin. Prohrabu se tím za vás. Vítejte tedy u mého výběru toho, co se tento týden vyplatilo číst a sledovat.
Jan Kubita, editor a redaktor z Hospodářek.
Zdravím vás po dvou týdnech.
Hlavní událostí dnešních dní jsou bezesporu Ukrajinci, kteří vpadli do Ruska. Putin zuří, což je dobře. Ale proč to vlastně ti Ukrajinci udělali? Ondřej Houska tady dává odpověď.
Poničení plynovodu Nord Stream je vskutku fascinující příběh. Finální fáze byla dílem malé skupinky Ukrajinců, potápěčů, kteří si prostě pronajali jachtu, nainstalovali výbušniny na potrubí vedoucí z Ruska do Německa a v akci za cca 300 000 dolarů způsobili mnohonásobně vyšší škody (cíleně Rusku) a mezinárodní poprask. To je prostě na film.
Skončila olympiáda v Paříži (a Tour a Euro a na co se teď člověk má koukat?) a český veřejný prostor ovládl pláč, že máme strašně málo medailí. No nevím. Já, jak si jako každý správný HSP mnoho nepamatuju, jsem si spíš říkal, že je to pro takovou malou zemičku, kde se navíc všechny peníze pro sport stejně rozkradou, docela hezký úspěch.
Nicméně je to prý špatné a jak píše tady Petr Honzejk, bude to ještě horší.
Proč? To zase tady dobře píše Luděk Mádl.
Musím doporučit tohle dlouhé čtení od Luďka Niedermayera u nás v Hospodářkách. Ačkoli proti jádru nic nemám, dost to nahlodalo moji jadernou neutralitu.
A doporučuji i tenhle rozhovor, který se snaží vrátit ten náš slavný Green Deal trochu nohama na zem.
Máme tu také kauzu “předražená plzeň”. Pročetl jsem si k tomu se zájmem mnoho reakcí na sociálních sítích a lidé z obchodu a potravinářského byznysu říkají: u piva (nejen u něj) funguje v Česku oligopol, dohody o cenách (typicky česky přemrštěných), úřady a inspekce nekonají, pracují špatně, a zákazníci... ti to prostě pořád kupují. Tak proč by si tedy producenti, zpracovatelé a prodejci potravin nedopřáli tak vysoké marže, že. Osobně doporučuji každému, koho štvou rozdíly v cenách a kvalitách potravin u nás a za hranicemi, aby svoje emoce přesunul ze sociálních sítí k sobě samému a našel sílu si ty své pochutiny odepřít a prostě je nekupoval. Alespoň dočasně. Zdá se mi ale, že je to u nás vůbec ta nejtěžší věc.
Hlídací Pes vydal desetitisící článek. A napsal ho Petr Pithart. A je to dobré. Gratuluju.
Tohle vlastně ani nechci, aby někdo četl. Jsem rozpolcen. Otřáslo to mnou ale a udělám všechno pro to, aby moje dítě nikdy k nikomu takovému nevzhlíželo.
"Když uvidíš obra, prohlédni si nejprve pozici slunce, aby to nebyl jenom stín trpaslíka,” Novalis, básník, 1772-1801.
Nebo: “Moderní člověk se proměnil ve zboží; prožívá svou životní energii jako investici, která je mu prostředkem k dosažení co největšího zisku se zřetelem k jeho postavení a k situaci na trhu osobností. Odcizil se sám sobě, ostatním lidem i přírodě,” Erich Fromm, psycholog, 1900-1980.
Anebo ještě líp: "Lidé nejprve cítí nutnost, pak hledají užitečnost, po ní pohodlí, odkud pak roste neřest v luxusu; nakonec propadají šílenství a ničí svou podstatu,” Giambattista Vico, filozof, 1668-1744.
Chvílemi nejbohatší muž světa a chvílemi nejmocnější muž světa spolu vedli rozhovor. A naplácali víc blbostí než by na stejná témata vyplodily dvě děti ze základní školy. Nemohu popřít, že mě to poněkud znepokojuje.
Nestárneme, zdá se, postupně. Ale ve skocích. Zatím se ví o dvou a je mi líto, ale vy, co vám už bylo stejně jako mně 44 let, máte ten první skok za sebou.
Josefa Šlerky je pro někoho možná v médiích moc, někdo by naopak řekl, že ho není nikdy málo, mnoha médiím nicméně jeho mediarating zvedl v poslední době mandle, takže rozhovor s ním na Lupě stojí za to přečíst.
No a na závěr si dnes dovolím švestičky z vlastní zahrádky. A bude jich hned 50!
Tak tedy dobré chutnání, dobré čtení a dobrý víkend.
Díky moc
Závěrečných 50 je opravdu povedených! 👏👏