Dobrý den přeji.
Informací je dnes příliš mnoho, málokdo má čas se tím vším prohrabovat. Já musím, jsem od novin, dovolte tedy, udělám to za vás.
Zde je Čtení na víkend. Vše, co se mi tento týden zdálo užitečné číst a sledovat. Račte se podívat.
Jan Kubita, editor a redaktor z Hospodářek.
Rozhodl jsem se, že události tohoto týdne vám dnes představím pomocí názorů. Skrze komentáře, úvahy nebo eseje. Je to skvělý žánr, ale bohužel se s ním nepracuje vždy správně. Vybavuju si rozhovory s mnohými rozčílenými čtenáři, kteří novinám, v nichž jsem pracoval, spílali za to, že jsme napsali, že něco je tak a tak a ono je to jinak, a přitom měl ten nešťastník na mysli nějaký komentář, který neuměl odlišit od zprávy. Neuměl ho číst jako čísi pohled na věc, jako něco, čím se může či nemusí inspirovat, když si dělá názor svůj vlastní. To je totiž ta podstata komentáře. Jen nám to ukazuje, co si myslí jiní, respektu a pozornosti hodní lidé, abychom si my mohli myslet něco svého. A měli bychom při tom umět respektovat, že si jiní mohou myslet něco jiného. (Což, zdá se mi, zase tak moc lidí neumí.)
Ale konec mého mudrování, jde se na mudrování jiných.
Je Andrej Babiš chodící řetězový email? Krátká odpověď je ano. Trochu delší tady nabízí Luděk Vainert.
A když už jsme u toho blackoutu, tady Miloš Čermák si rýpl do gastrosféry a upozornil, myslím, že správně, že jsme se tak trochu odnaučili být připraveni na riziko a až moc se spoléháme, že se o nás bude pořád někdo starat.
Asi nejvýstižněji popisuje aktuální vyjednávání o míru na Ukrajině asi tento kreslený komentář.
Považuju sice Elona Muska za možná geniálního, ale imbecila, nicméně jedno mu upřít nedokážu - jeho myšlení “out of the box”. Je osvěžující, byť místy dost nebezpečné. Ale to, jak zkouší prošlapávat nové cesty, se mi zdá obecně užitečné. Chtělo by to ještě trochu pokory a nějaké mentální mantinely, ale obecně mám k tomuhle přístupu spíš sympatie. Musk je teď naštvaný na Trumpa a na vlastně na všechny politiky, tak se rozhodl, že si založí stranu novou. Rozum na to asi nemá, ale peníze ano. A Tomáš Nídr tady vysvětluje, proč se mu to asi nepovede.
Filip Molčan napsal dobrý kus o digitálních drogách. Číst by to měli všichni rodiče.
I tohle by si měli rodiče přečíst, protože dnešní děti nějak podivně trpí.
Ondřej Houska velmi trefně: Když mají politici IQ tykve aneb Proč pravice vlastní vinou ztrácí vliv na formování EU.
Petr Fischer se zaměřil na politika, který má opravdu IQ tykve.
Na Martinovi Malému mi trochu vadí, jak pohrdá “Hodnotami a Demokracií”, ale i když s ním v mnohém nesouhlasím, vím, že se vyplatí ho číst, jelikož je to chytrý chlap a jeho pohledy na věc, třeba tuhle, provokují přemýšlení. Což je přesně to, co od komentáře očekávám.
Na stejné téma píše i vědecký redaktor Seznamu Pavel Kasík a jeho závěr je podobně krutý, bezplatné weby končí. Poděkujme AI.
Michael Žantovský se trefuje do nového stylu komunikace americké ambasády, který je vskutku podivný.
Zde jedno dlouhé a dobré čtení od Davida Klimeše v Reportéru (lze odemknout) o tom, proč pro naše bydlení politici po volbách asi zase nic neudělají.
A na závěr dnes umělá inteligence. Ona nás totiž stojí mnohem víc, než si myslíme. A nikdo se tím pochopitelně moc nechlubí.
Tak dobrý víkend, dobré čtení a samé zajímavé názory vám přeju.
A děkuju, že čtete Čtení na víkend. Je vás už přes 1200 a každý týden vás přibývá. Díky za to.
A děkuju mnohokrát všem, kteří se rozhodli tvorbu Čtení podpořit. Lze to třeba takto:
1338272024/3030
Hezký den.
jk