Informací je moc a málokdo má čas se tím vším přehrabovat. Já musím, jelikož jsem od novin. Prohrabu se tím za vás. Vítejte tedy u mého výběru toho, co se tento týden vyplatilo číst a sledovat.
Jan Kubita, editor a redaktor z Hospodářek.
Česká ekonomika se v rámci EU propadá. A David Navrátil o tom napsal velmi dobré vlákno. (A zase mi to potvrdilo, že Twitter umí být dobrým médiem, když si člověk vytvoří Seznamy lidí nebo institucí, které stojí za to sledovat a maximálně se vyhýbá hlavnímu proudu a toxicky negativním individuím, která si tam chodí uspokojovat své nízké pudy.)
Petr Honzejk velmi trefně u nás o tom, proč tady v Česku tak moc blázní bohatí i chutí, jakmile se začne mluvit o majetkových daních. (Tento týden se tedy bláznilo zhusta viz. reakce pod tímto vláknem.)
Zde jedno vlákno z pekla. (Znovu to říkám, jako bývalý parlamentní zpravodaj několika deníků velmi cením schopnost paní poslankyně dělat online reportáž z místa dění.)
“Všichni tvůrci obsahu by měli začít zvažovat svůj dlouhodobý přístup ke generativním systémům umělé inteligence, protože tyto systémy od nich v současné době získávají to nejdůležitější pro své fungování zcela zdarma.”
A když jsme u té umělé inteligence, Petr Koubský k ní napsal další mimořádně zajímavý kus. A není to tedy vůbec uklidňující. “Nynější chatboty nejsou, pokud je aspoň známo, nijak propojeny s funkcemi umožňujícími mazat disky, ovládat kamery apod., což jsou všechno věci, kterými vyhrožovala „Sydney“. Spolehlivá bezpečnostní hranice ale padla ve chvíli, kdy chatbot dostal možnost zadávat dotazy do webového vyhledávače. Od toho je už jen nepatrný krůček k některých hackerským technikám. Je velmi pravděpodobné, že je chatboti objeví sami od sebe, a je zcela jisté, že je tomu naučí lidé, jakmile budou mít příležitost.” (Bojíte?)
(Nechal jsem si u tohoto příspěvku rovnou zadat u umělé inteligence (Stable Diffusion) i obrázek. Zadání: Bude umělá inteligence provádět hackerské útoky na lidi? A výsledek… Hmmmm…)
Velmi racionálně napsal o AI David Slížek z Lupy. Je to zajímavé čtení nejen pro vydavatele, novináře a tvůrce obsahu a šiřitele informací vůbec.
Fakt je, že je tím vším, co se kolem nás dnes děje, mnoho z nás dost vyděšeno. Tak si k tomu přidejme ještě tohle?
Ale bez legrace. Jestli na vás z těch všech změn a událostí padá úzkost, nejste v tom ani náhodou sami.
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS si žádá informace ze živé kauzy, v níž jsou podezřelí lidé z jeho okolí. To nevypadá dobře, a je dobré to sledovat.
Sovy nejsou tím, čím se zdají být. Jedna z nejúspěšnějších spisovatelek současnosti jsou tři chlapi.
Jsme my to ale velcí závisláci tady v Evropě. Ještě, že tu Čínu máme. (Ironie).
Jinak velkým tématem tohoto týdne (a mnoha dalších) jsou šílené ceny bydlení a nemovitosti vůbec. Tak se tady podívejte, jestli vám náhodou nějaká nepatří.
A na závěr dnes jeden velmi bezva tip - Vědecký oběžník Barbory Dvořákové. Třeba se tam dozvíte, co to udělá s vaší imunitou, když si dáte kafe s mlíkem. Nebo, co udělá s vaším mozkem hra na hudební nástroj. Nebo, co udělá s vaším střevním mikrobiomem alkohol a jak vám to změní emoční dovednosti. No prostě u toho strávíte spoustu dobrého času.
Tak tedy dobré čtení a dobrý víkend přeju.