Kubitovo čtení na víkend
Informací je mnoho, kdo má ale čas se tím vším probírat? Možná někdo od novin. Zde tedy prosím – výběr všeho, co se tento týden vyplatilo číst, sledovat nebo poslouchat podle mě, redaktora Hospodářek Jana Kubity.
- Koupě vlastního bytu o velikosti 70 metrů čtverečních vyjde Čechy v průměru na víc než dvanáct ročních platů. Za poslední rok vzrostla hodnota téměř o dva roční platy, ukazuje studie Deloitte. Česko ze srovnání vyšlo jako druhé nejhorší v Evropě.
- A investor Bruna k tomu na Hlídacím Psisku říká: Praha, Brno, Hradec Králové už levnější nebudou”. Tak to je pěkné.
- “Každý druhý má po covidu poruchy spánku, paměti či pocit zpomaleného myšlení.” Mám trochu pocit, že covid tu měl tedy každý druhý.
- “Dobrý deň. Mám otázku na tých, čo sú zaočkovaný. Aké ste mali vedľajšie účinky po očkovaní? Alebo niekto, kompetentný keby odpovedal. Za odpovede ďakujem,” zeptal se Monty Sarkastický na české twitteru. A tady je skoro tři sta odpovědí.
- Rostliny vnímají gravitaci. A dokonce reagují na změny gravitace nečekaně rychle. Objev týmu Matyáše Fendrycha z Přírodovědecké fakulty UK se dostal do prestižního vědeckého magazínu.
- Tohle je povinná četba pro tento týden. Skupina médií z celého světa odhalila, že se nebezpečně mnoho mocných až příliš nechalo unést temnými vizemi George Orwella.
- „Dřív jsme žili normálně, mohli jsme třeba i jednou měsíčně na výletě zajít do restaurace. Na smažák, na hranolky, točenou limonádu. To je dnes nepředstavitelné.“ Apolena Rychlíková a Pavel Šplíchal se s pomocí nového výzkumu STEMu pokoušejí vysvětlit, co se to s českou společností děje. Je to zajímavé čtení, i když se na všem z toho asi všichni neshodneme.
- Teď dvakrát o autech. Nejdříve Marek Prokop, proč je má rád. (A mně se jeho postoj velmi líbí. Můj je podobný.)
A pak Tomáš Rektor. Kterému jsou ukradená. (A i když nesouzním, leccos k úvaze v tom nacházím.)
- Musím se přiznat, že mi komunistická minulost budoucího nejvyššího státního zástupce Igora Stříže byla trochu jedno. Je to už třicet let, po revoluci udělal bez povšimnutí slušnou kariéru v justici, byl doposud náměstkem nejvyššího státního zástupce... Ale po shlédnutí tohoto rozhovoru Daniely Drtinové jsem tedy zpozorněl. Jestli je pro společnost něco vždy nebezpečné, jsou to technicistní vykonavači vůle těch, kdo jsou zrovna u moci. Kariéristi, kteří nemají názor, nemají ideje, neštítí se dělat odpornosti jen proto, že jim to někdo nařídí. A takhle přesně na mě tenhle pán působí.
- Salman Rushdie se chce omluvit mladým. “Považovali jsme se za tolerantní a progresivní, a přesto vám ten svět odkazujeme intolerantní, zpátečnický.” Moudrý muž.
- Máme tu něco pro HR manažery, zaměstnavatele, upracované zaměstnance z korporátů... “Nechte své lidi žít, odvděčí se vám,” říká Tomáš Ervin Dombrovský z LMC. A já tomu věřím.
- A na závěr dnes film. Vzpomínka na Milana Lasicu. Posílám mu srdečný pozdrav ze zeměkoule a moc díky za ten jeho.
Přeju dobrý víkend, dobrou druhou polovinu prázdnin a samozřejmě dobré čtení.
Pokud chcete můj výběr dostávat každý pátek do své pošty, klikněte SEM.
Naopak odhlásit se můžete tady.
A najdete mě tady.