Kubitovo čtení na víkend
Informací je mnoho, kdo má ale čas se tím vším probírat? Možná někdo od novin. Zde tedy prosím - výběr všeho, co se tento týden vyplatilo číst, sledovat nebo poslouchat podle mě, redaktora Hospodářek Jana Kubity.
- Tornádo na Moravě byl děs, který je možné ještě sledovat živě prakticky u všech hlavních médiích. Opět se ukázalo, že v prvních fázích jsou rychlejší sociální sítě. Pak už je lepší sledovat klasická média a práci profesionálů, ale s jednou výjimkou - twitterového účtu novináře Vojtěcha Gibiše. Podle očekávání nešel spát a jede od čtvrtečního večera nepřetržitou on-line reportáž. Jednu z nejlepších, kterou máme k dispozici.
- Také reportáží z postižených míst je už dost. Je jedno, jakou si přečtete, všechny jsou strašné. Tedy dobré, třeba tahle, ale jinak je to děs.
- Pokud jde o samotné tornádo, napsal jsem: “Nevím, ale z dob, kdy tu chodil třeba Václav Klaus a na každým kroku popíral globální oteplování, si pamatuju slova mnoha odborníků, podle kterých ho poznáme podle toho, že tu najednou v tom našem hezkém mírném podnebí budeme mít například tornáda.” Měl jsem na mysli tornáda, která znám z amerických filmů. Ta, která zvedají auta do vzduchu a boří domy. Protože, jak mě správně upozornil Martin Malý, tornáda tu nejsou nic nového. Ročně jich v Česku máme i pět. Ovšem zdaleka ne takových.
- OTÁZKA: Proč by ale lidé měli dostávat peníze zdarma? Kritici by vám řekli, že si každý člověk musí peníze zasloužit nějakou prací.
“To je legitimní pohled. Ale nemáme jistotu, jestli to skutečně je nejlepší možné fungování společnosti. Když se lidé bojí, že se propadnou do chudoby, dělají méně odvážná rozhodnutí. A dnes odvážná rozhodnutí potřebujeme, protože čelíme velkým výzvám, jako je digitalizace, klesající společenská soudržnost nebo klimatická krize. Potřebujeme lidi, kteří nejsou vystaveni strachu. Neříkám, že musíme základní příjem bezpodmínečně zavést. Ale měli bychom si aspoň ověřit, jestli to náhodou není alternativa uspořádání společnosti.”
Pokud vás zajímá nepodmíněný příjem, můj kolega z Hospodářek má pro vás rozhovor, který stojí za přečtení.
- Boomer píše o boomerech: “Hrdí boomeři si připadají jako hrdinové, ale ekonomickému větru ani dešti neporučili a kradou budoucnost mladým.” Dobré čtení. Hlavně pro nás boomery.
- Málo si uvědomujeme, jak moc vlastně cestuje zboží nebo jeho součástky, které si tak pohodlně kupujeme. Jde samozřejmě hlavně o dodávky z Číny a tahle zpráva ale docela krásně říká, jak křehká a nejistá je to dnes věc.
- Malá připomínka něčeho, kvůli čemu mnozí z nás říkají Rusům Rusáci. I já se občas neuhlídám. (A sluší se poděkovat panu Michalu Kocábovi. V těch dobách byl pro mě úplné zjevení. Úžasná hudba, charismatický člověk a dokázal toho opravdu hodně. Později si to u mě pokazil. Choval se místy skoro jako postavičky, kterým se ve svých písních vysmíval. Bral se možná až moc vážně. Ale přesto, díky.)
- Dobře, můžete říct, že Jan Kalvoda byl lžidoktor a můžete klidně říct, že v tomhle rozhovoru předvádí klasické schéma “dřív bylo dobře, dnes je všechno špatně”. Ale poslechněte si to nebo přečtěte. Já to udělal. To, co říká tahle ikonická postava devadesátkové politiky, nutí k zamyšlení.
- “Google Translate zná asi každý, o DeepL se v poslední doébě taky hodně psalo. Ale znáte český CUBBITT?” ptá se David Slížek z Lupy. A já dodávám, že s tak pěkným názvem to bude jistě dobré.
- Nečeká nás ekonomicky světlá budoucnost. Protože si volíme neschopné správce státu. Neumíme si vybrat lepší, je to naše vina. Podle Národní rozpočtové rady se mohou naše veřejné finance státu neudržitelnými už během příštích pěti let. Je to náročné čtení, ale je to také celkem věrohodná predikce stavu, do kterého neomylně směřujeme. (Přelouskáno například Českou televizí zde.)
- Tenhle příběh stojí za to sledovat. Vlastně by to byl příběh pro Hollywood, kdyby se tedy neodehrával v jedné zanedbané osadě na východě Slovenska.
- Známý advokát Jiří Teryngel přiznal stotisícový úplatek soudci a jako trest dostal pokutu. Neumím to interpretovat jinak než jako nefér rozsudek. Uznávám, že neznám detaily, ale z této zprávy zkrátka vyplývá, že když máte dost peněz a známosti a “umíte v tom chodit”, vězení se v Česku vyhnete.
- Pokud chcete vědět, co dnes děje v Bělorusku, sledujte Martina Charváta. Věnuje se tomu víc než většina médií v Česku.
- A na závěr dnes – spěte. Nemusíte teď hned, ale dělejte to, jak jen to jde. Tomáš Baránek je známá postava a dělá za mnohé z nás něco, co sami dělat nechceme, experimentuje se sebou, pozoruje se, provozuje lifehacking, jak by se řeklo moderní řečí. A zjišťuje vlastně docela užitečné věci. Velmi doporučuji brát to jako laická moudra a obracet se na odborníky, pokud se chcete o své tělo i mysl starat seriózně. Přesto může být čtení o tom, co objevil Tomáš Baránek, velmi inspirativní.
Přeji dobrý víkend a dobré čtení a držme palce Moravě.
Pokud chcete můj výběr dostávat každý pátek do své pošty, klikněte SEM.
Naopak odhlásit se můžete tady.
A najdete mě tady.