Kubitovo čtení na víkend
Informací je mnoho, kdo má ale čas se tím vším probírat? Možná někdo od novin. Zde tedy prosím - výběr všeho, co se tento týden vyplatilo číst, sledovat nebo poslouchat podle mě, redaktora Hospodářek Jana Kubity.
- A na úvod si hned dejme jednu pozitivní zprávu. Byť se týká rakoviny. Ale datař Honza Boček z iRozhlasu zjistil, že z ní nemusíme být tak moc skleslí jako třeba před deseti lety.
- Proč se v Česku najednou považuje možné zvýšení daně z nemovitosti za bezmála komunismus? Zamýšlí se Filip Pertold a jeho followers.
- Nevím, jestli mám souhlasit s investorem Brůnou. Říká, že když přestaneme používat hotovost a budeme platit kartami, mobily, hodinkami, stane se z nás “snadněji ovladatelné stádo”. Já se totiž podíval do peněženky, tam žádná bankovka, zkusil jsem si vzpomenout, kdy jsem to byl naposledy vybírat z bankomatu nebo, kdy naposledy jsem něco platil fyzickými penězi a ... je to hodně dávno. Snad se ze mě nestane to stádo.
- Piráti (se STANem) možná ty letošní volby vyhrají. Já jim sice (i všem ostatním) vyčítám, že zapomínají na to hlavní skutečné volební téma, tedy příliš drahé bydlení, ale nakonec jsem našel jeden velmi zajímavý článek piráta Patricka Zandla, v němž se skrývá nápověda k otázce, co s tím chce takhle favorizovaná strana po volbách udělat.
- Jak si ten střet zájmů zařídit hezký. Hlídač státu ohlídal Státní zemědělský intervenční fond, za což mu patří díky.
- Dobrá groteska. Delegace Okamurovců se před volbami vydala po Evropě na lov migrantů, ale nikde je těm trumberům z SPD nechtěli ukázat.
- Kdo lže, ten krade. Kdo krade... Babiš lže, to lze snadno prokázat. S tím jeho kradením je to těžší. A s tím zbytkem... Raději na to ani nemyslet.
- Uvezu to, pane Lorenc? Češi se prý hromadně pustili do přestaveb a rekonstrukcí, píše Hrot. Tak abyste se nepřistihli, že se takhle ptáte nějakého mistra.
- Zajímavý rozhovor s Jiřím Kučerou z Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky na Lupě o tom, jestli a jak přimět víc lidí k tomu, aby četli a sledovali zpravodajství. Protože v Česku jich to dělá asi jen třicet procent.
- Walter Ötsch vypráví na rozhlasovém Plusu o populismu. To je velké téma dneška bezpochyby a měli bychom k němu přistupovat mnohem důkladněji, my v médiích. Měli bychom se snažit lépe chápat, proč mu tolik lidí podléhá a ne se jim jen vysmívat.
- A na závěr dnes zase politika. Ale mohla by vás bavit. “Před nástupem politického podnikatele Babišova typu varovali někteří už v polovině osmdesátých let,” říká historik Tomáš Vilímek.
Přeji dobrý víkend, dobrý poslech a dobré čtení.
Pokud chcete můj výběr dostávat každý pátek do své pošty, klikněte SEM.
Naopak odhlásit se můžete tady.
A najdete mě tady.