Kubitovo čtení na víkend
Informací je mnoho, kdo má ale čas se tím vším probírat? Možná někdo od novin. Takže zde prosím - výběr všeho, co se tento týden vyplatilo číst, sledovat nebo poslouchat podle mě, redaktora Hospodářek Jana Kubity.
- Zpráva týdne: Máme tu možná pátou elementární sílu, která by mohla vyřešit největší fyzikální záhady.
- Lze srovnávat Petra Kellnera s Tomášem Baťou? Oba vybudovali globálně úspěšný byznys, oba zemřeli ve věku 56 let při leteckém neštěstí... Odpověď můžete najít v tomto velmi zajímavém rozhovoru s Gabrielou Končitíkovou.
- Covid-19 zvyšuje průměrnou úmrtnost Čechů o více než třetinu. Zajímalo by mě, co si o tom myslí pan olympionik Pollert a ještě jeden pán, co mi do redakce pořád posílá články, v nichž tvrdí, že je to obyčejná chřipka a že když budeme pít čaj a chodit do lesa, vůbec nepoznáme, že tu je.
- Ivan Pilip se zastal Pirátů a naznačil, že nás čeká poněkud palčivá budoucnost, ať už volby vyhrají, nebo ne. A český twitter se s ním pustil do pozoruhodné debaty.
- Kdyby to nebylo smutné, bylo by až legrační, jak moc se Hrad snaží před veřejností tajit, jak moc špatně je na tom Miloš Zeman špatně s pohybem po vlastních nohou. Jako by na tom bylo něco ostudného. Tu skutečnou ostudu, kterou současný prezident dělá, naopak Hrad tajit ani nezkouší.
- A ještě jedna hradní ostuda. A je to také ostuda Jana Hamáčka, který se propůjčil k tomu, aby nám Hrad nemusel říkat věci, které máme plné právo vědět.
- Politické kšeftaření, kdy politici využívají svoje politické posty k vlastnímu obohacení, tu bylo odjakživa. A vždy tu bylo podezření, že Jaroslav Faltýnek, Babišův hlavním muž ve sněmovně, takovým kšeftařem je. Pozoruhodně tomu nahrávají jeho ztracené poznámky, které zveřejnily Zprávy Seznamu.
- Už je alespoň prověřuje policie.
- Možná nejsme tak docela mrtví, když umřeme. "Studie ukázala, že se při umírání může srdeční aktivita po zastavení dokonce znovu obnovit," píše David Busta v tomto svém, poněkud děsivém článku.
- “Nikde se neobjevuje, že by to byl moudrý muž. Spíše rázný, temperamentní a svým způsobem jednoduchý, přímočarý člověk.” Kdo jste nečetli biografii Jana Žižky od profesora Petra Čorneje, nechte se zlákat ještě tímto rozhovorem na DVTV. Jestli o této podivuhodné postavě někdo něco doopravdy ví, je to právě on.
- Mám facebook rád stále méně. Nabyl jsem dojmu, že mu jde jen o to, aby někomu přeprodal všechny informace, které mu o sobě poskytnu. A teď si ty informace navíc nechal ukrást. Týká se to prý asi milionu a půl Čechů. A například tady na finmagu zjistíte, jestli se toho máte bát i vy.
- On ten Babiš možná opravdu byl agent StB, jak právě zjišťují na Slovensku. Ale jestli on to vlastně dnes není ten nejmenší jeho (náš) problém.
- “Pět let uplynulo od chvíle, kdy Česko velkolepě přivítalo na oficiální návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Evropskou třídu vedoucí od letiště lemovaly oslavné nápisy a vlajky, čínské bojůvky se za přihlížení české policie praly s lidmi poukazujícími na to, že čínský režim porušuje lidská práva. Politici a byznysmeni se radovali z toho, jak do tuzemské ekonomiky potečou miliardy a jak zde budou čínské firmy ve velkém investovat. Dopadlo to úplně jinak.” Dobrá analýza Hlídacího psa Roberta Břešťana.
- Kovyho zná každý, já tedy moc ne, jsem boomer, ok, ale tenhle podcast jsem si poslechl. Málokdo toho ví tolik o vydělávání na youtube. Ne snad, že bych se tam chystal, na to jsem příliš plachý. Ale Kovy tady tvrdí, že “diváci už chápou, že lepší je platit za obsah tvůrcům napřímo než je nechat odkázané na příjmy z reklamy”. Kéž by to tak bylo.
- Pokud jste stejně jako já fascinováni tím, co se právě děje kolem České televize, doporučuji ke sledování tady Filipa Rožánka. Jeho zpravodajství je klidné, velmi objektivní a podrobné.
- A na závěr dnes jedna nabídka práce. Tedy, pokud jste “neskromný génius” a máte rád/a mamuty. Tak držím palce.
Přeju dobrý víkend a dobré čtení. A pevné zdraví.
jk
Pokud chcete můj výběr dostávat každý pátek do své pošty, klikněte ZDE.
Naopak odhlásit se můžete tady.
A najdete mě tady.