Kubitovo čtení na víkend
Informací je mnoho, kdo má ale čas se tím vším probírat? Možná někdo od novin. Takže zde prosím je výběr všeho, co se tento týden vyplatilo číst, sledovat nebo poslouchat podle mě, Jana Kubity, redaktora Hospodářek.
Nejdřív trochu koronavirové deprese. Vyhnout se tomu nemůžeme. Nebudeme to ale přehánět, slibuju.
- “Součet mých nájmů a poplatků za služby je 510 tisíc měsíčně. Dostával jsem podporu ve výši cca 170 tisíc.” Když například ministr vnitra Jan Hamáček tvrdí, že v Rakousku mají stejná proticovidová opatření jako u nás, neříká pravdu, nemáme. Především tu stát zdaleka tak nepomáhá lidem, kterým pandemie zničila živobytí. Už už to vypadalo, že to konečně ministři vylepší, ale bohužel, jak ukazuje Hlídací Pes, může to být spíš naopak.
- Stát zavádí strašlivá opatření, nikdo ale nezkoumá, jestli fungují. Titulek tohoto zajímavého rozhovoru Seznamu se statistikem Ondřejem Vencálkem, myslím, velmi přesně popisuje jeden z hlavních důvodů, proč stát v Česku nezvládá na rozdíl od zbytku Evropy pandemii koronaviru.
- Vláda ve čtvrtek uzavřela mimo jiné chebský okres, reakcí bylo mnoho, ale ze všech doporučuji tyto na facebookovém profilu starosty Chebu Antonína Jalovce. Je to velmi zajímavá směs odhodlání, paniky, zoufalství, spravedlivého rozhorčění nad nepravdami, které o tamním stavu pronášel ministr zdravotnictví... Je dobré to pročíst, pro pochopení, jak pandemii prožívají v jedné ze tří nejpostiženějších oblastí Česka.
- Martin Malý má na Infu.cz podle mého správný postřeh. Vláda tu hazarduje i s něčím dlouhodobějším a v důsledku možná i vážnějším.
- A uzavřeme ten dnešní koronabloček hravě. Hrou. Korona hrou. Tak ať vyhrajete. Nejen v téhle simulaci.
- Když se levicový deník A2larm podívá na trenéra fotbalové Slavie, stojí to za pozornost. I já jsem zpozorněl.
- O čem sní kryptoanarchisté? Kolega Petr Lukáč od nás z Hospodářek provedl takový lehký výklad jejich snů. Doporučuji všem, kdo právě uvažují, jestli nakoupit bitcoin, nebo raději ne.
- “Navykli jsme si vnímat svět vědecky. Ale máloco, co se kolem nás děje, co zažíváme v každodenním životě, je binární problém, na který bychom mohli najít odpověď a tím by byl vyřešen. Když mají matematici problém, tak jej vyřeší a je pryč. Ale naše problémy jsou spíše výzvy. Nějak na ně zareagujeme a hodí nám to další výzvy.” Filozofka Tereza Matějčová o současné covidové době v místy až rozjímavém rozhovoru pro Českou televizi.
- Čínské komunistické vládě se zdají čínští muži příliš jemní, zženštilí. Čínské ministerstvo školství proto navrhuje více tělesné výchovy ve školách. Těžko říct, kam to povede, ale faktem je, že když už se čínští komunisté pustí do sociálního inženýrství, mívá to dalekosáhlé následky.
- V Třebíči mají obchod, kde je všechno zadarmo. Opravdu. Je to tedy spíš taková slepá ulička, žádný byznys, ale myšlenka, která za tím stojí není nezajímavá a jestli tam budete mít cestu, za návštěvu to asi stojí.
- Na Kavčích horách se rodí nová moderátorská hvězda. Nejpozději na konci ledna zaujala pohotovou, suverénní a velmi profesionální reakcí na blábolení premiéra Andreje Babiše v živém vysílání. A tady Linda Bartošová docela zajímavě mluví o tom, jak sama vlastně vidí práci moderátora veřejnoprávní televize.
A to je pro dnešek vše. Dobrý víkend, dobré čtení i dobrý poslech přeju. A pevné zdraví.
jk
Pokud chcete můj výběr dostávat každý pátek do své pošty, klikněte ZDE.
Naopak odhlásit se můžete tady.
A najdete mě tady.