Kubitovo čtení na víkend
Informací je mnoho, kdo má ale čas se tím vším probírat? Možná někdo od novin. Takže zde prosím je výběr všeho, co se tento týden vyplatilo číst, sledovat nebo poslouchat podle mě, Jana Kubity, redaktora Hospodářek.
- Ústavní soud velmi citelně zasáhl do letošních klíčových voleb. Do voleb, v nichž půjde o to, jestli bude Česko dál spravovat oligarcha Andrej Babiš, jestli uspějí pozoruhodně sestavené koalice Piráti/STAN a ODS/TOP09/KDU-ČSL a jestli ze sněmovny po desetiletích odejdou “levicové” ČSSD a KSČM (uvozovky proto, že obě tyto strany jsou levicové spíše na papíře). Je to ale tak komplikované a kontroverzní rozhodnutí s tak mnohoznačnými důsledky, že se vyplatí přečíst si vícero výkladů. Takže zde: Respekt, Info.cz, Hospodářky, Aktuálně.
- A jako bonus nabízím příjemně kultivovanou debatu DVTV dvou politiků, která s sebou nese víc věcného než nějaké politické handrkování.
- Klidným hlasem vysvětluje “ten, který přišel" na jaře, aby pomohl vládě s bojem proti koronaviru, co vlastně vidí na hrozivém grafu vývoje počtu mrtvých kvůli covid-19. Je to velmi dobrý koronavirový rozhovor na DVTV a zazní v něm mnoho zajímavých myšlenek. Pro mě osobně je to třeba postřeh, že vlastně není moc vidět, jak moc velký máme problém. Respektive, vidí ho lékaři a sestry, vidí ho odborníci, ale příliš mnoho lidí si nedělá hlavu se skutečnými důsledky epidemie covid-19. Na vině jsou třeba ministr zdravotnictví, který si jen tak říká, že vlastně těch mrtvých tolik není nebo různí influenceři typu Lukáše Pollerta, který v zásadě říká, že se ani nemáme snažit prodlužovat životy těch nakažených, kteří už mají nějakou jinou vážnou nemoc. A možná za to můžeme i my v médiích, protože neukazujeme skutečný obrázek té katastrofy. Rozhodně i to stojí za zamyšlení.
- Zde ještě jednou k velké “redditové” revoluci. Tentokrát s Finmagem a bez použití cizích slov.
- “Chci digitální Česko!” napsal Andrej Babiš před více než třemi lety do své slavné brožurky nazvané O čem sním, když náhodou spím. A když se tam skoro rozplynul nad tím, co všechno digitálního bychom mohli mít, dodal: “Tady je budoucnost. Musím vám říct, že když tohle píšu, tak mi jde až mráz po zádech, když si představím, co všechno můžeme dokázat.” No, nám taky běhá mráz po zádech. Babišova vláda má totiž pro letošní rok v plánu zdigitalizovat pouhé dvě služby, jak uvádí Lupa.cz. Gratulujeme, pane premiére, jste úplnej rychlík.
- "Proč se takhle ptáte? Nedělejte ze mě blbce, víte, mám poměrně vysoké IQ, jsem univerzitní profesor, nepotřebuju, abyste ze mě dělal idiota." Kouzelný rozhovor iRozhlasu s moravskoslezským hejtmanem Ivo Vondrákem. Smekám před autorem. A žasnu nad arogancí a papalášstvím zpovídaného.
- Už čtyři měsíce je pro nás Pražský hrad a park v Lánech zcela uzavřen. Jasnější důkaz mentální uzavřenosti současného prezidenta už asi není nutné hledat.
- “Lidstvo je svědkem druhé kvantové revoluce, i když si to pro těžkou uchopitelnost kvantové fyziky dost možná neuvědomuje a přehlíží její dalekosáhlé důsledky. Podobně jako v 60. letech většina lidí netušila, čeho předzvěstí je spuštění Arpanetu, tedy předchůdce dnešní podoby internetu. Sledovat vývoj na poli kvantových technologií je nezbytné už proto, že revoluce tentokrát přichází především z Východu.” Velmi zajímavě popsal David Busta u nás v Hospodářkách něco, z čeho by prý šel Albert Einstein do mdlob.
- Vláda vzala několik set tisíc našich peněz a vstoupila mimo jiné i na čínskou sociální síť pro děti zvanou Tik Tok. Najala si dva mladé lidi, kteří budou točit krátká zábavná videa (ne, to není ono, ale je to pravdivější a zábavnější). A vlastně, proč ne? Byl z toho poprask, ale pokud to bude mít úroveň alespoň Zpráviček na Déčku, je to asi cesta, jak vládní svět přiblížit mládeži. Celé to ale ukazuje jeden docela vážný trend - youtuberizaci politiky. Nejen v Česku. Důležité věci se smrskávají do patnácti vteřin a ještě to musí být legrace. I děti by se měly vést k tomu, aby uměly rozlišit zábavu od podstatného a dokázaly tomu věnovat i třeba něco času.
- Pawluscha Novotný, podle mého jeden z nejlepších novinářů-zahraničářů v Česku, na Zprávách Seznamu o Barmě. Ta země je nám vzdálená, ale titulek tohoto sloupku ji možná trochu přiblíží: “Havlovu přítelkyni sežral tygr, kterého zkusila osedlat”.
- Velmi zajímavé povídání o médiích se šéfredaktorem Infa.cz Michalem Půrem. Ve spoustě věcí s ním nesouhlasím, ale mnoho z toho, co říká, provokuje k přemýšlení. Třeba myšlenka, že za deset let už nebudeme číst noviny nebo sledovat “média”, ale místo toho budeme sledovat konkrétní novináře jako jakési mediální influencery.
- Lidové noviny, kdysi mé mateřské a nejmilovanější, dostaly nového šéfredaktora. Na toho odcházejícího se podíval Ondřej Neumann z Hlídacího psa. A je to zajímavý pohled.
- Dlouhý, těžký, náročný, vědecký text z Vesmíru. Ale jestli jste ve stresu, přečtěte si ho.
- Nevím, jestli běháte a už vůbec si nejsem jistý, jestli po přečtení tohoto příběhu začnete. Ale je to působivé.
A to je pro dnešek vše. Dobrý víkend, pevné zdraví a dobré čtení přeju.
jk
Pokud chcete můj výběr dostávat každý pátek do své pošty, klikněte ZDE.
Naopak odhlásit se můžete tady.
A najdete mě tady.